Ilmus kogumik “Vaateid eesti nüüdisteatrile”

By | 10. juuli 2016

Kogumik “Vaateid eesti nüüdisteatrile” vaatleb teatrinähtusi ja -suundumusi Eesti taasiseseisvumisest kuni 2000. aastate lõpuni, keskendudes nimetatud ajajärgul toimunud muutustele ja uutele ilmingutele. Kogumikust leiab nii üldisemat laadi kaardistusi nüüdisteatrist, ülevaatlikke käsitlusi erinevatest valdkondadest kui ka kitsama fookusega kirjutisi. Esimesse liiki kuuluvad nüüdisteatri üldisemat laadi kaardistused, nagu Jaak Rähesoo põhjalik käsitlus eesti alternatiivteatrist ja Luule Epneri… Read More »

ETUKÜ infokiri nr 2

By | 7. juuli 2016

UUDISED Tartu Ülikooli kirjastuse sarjas Studia litteraria Estonica ilmus ETUKÜ konverentside põhjal koostatud artiklikogumik “Vaateid eesti nüüdisteatrile”, kus kirjutavad mitmed ühenduse liikmed. Toimetajad on Luule Epner, Riina Oruaas, Madli Pesti. Sisukorra leiad siit. Teatriteaduse alal kaitstud lõputööd bakalaureusetööd Raili Lass “Inspitsiendi töö teatris”, juhendaja Riina Oruaas. (Tartu Ülikool) Heili Sibrits-Bondarenko “Eesti repertuaariteatrite koosseisulised näitlejad 2014.… Read More »

Kanuti Gildi SAALis anti üle Sõltumatu Etenduskunsti Auhind

By | 30. apr. 2016

29. aprillil, rahvusvahelisel tantsupäeval anti Kanuti Gildi SAALis traditsiooniliselt üle Sõltumatu Etenduskunsti Auhind. Eesti Sõltumatu Etenduskunsti Auhinna laureaadid 2015. aasta loomingu eest on Riina Maidre ja Flo Kasearu lavastusega “House Music” – performatiivne installatsioon, mis muutis tänava lavaruumiks ja ühendas kogukonna. “House Music” esietendus 20. augustil Flo Kasearu Majamuuseumi ees etenduskunstide festivali SAAL Biennaal 2015… Read More »

Ilmumist alustas ETUKÜ infokiri

By | 9. apr. 2016

Ilmumist alustas Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühenduse infokiri, mis tutvustab ühenduse liikmete erialast tegevust ühe kvartali lõikes. Infokirja saab lähemalt lugeda siit.

Hea Teatri Auhinna laureaat on Ardo Ran Varres

By | 17. märts 2016

Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühenduse Hea Teatri Auhinna seekordne laureaat on helilooja, sõnalavastuste muusikaline kujundaja ja näitleja Ardo Ran Varres. Ardo Ran Varres on teinud märkimisväärseid muusikalisi kujundusi ja kirjutanud originaalmuusikat mitmetele lavastustele nii sõna- kui tantsuteatris, filmidele, kuuldemängudele ja seriaalidele. Ardo Ran Varres on olnud väga paljude lavastuste kaasautor. Tema loodud muusika ning muusikalised… Read More »

Ümarlaud “Teatriharidus Eestis” 7. septembril

By | 22. juuni 2015

7. septembril kl 11–16 toimub Tartus, von Bocki majas Ülikooli 16-102 ümarlaud “Teatriharidus Eestis”. 2015. aasta Eesti Teatri Festivali DRAAMA fookuses on teatrikoolide pakutud programm, mille raames on võimalik osaleda teatrihariduse teemalises aruteluringis. Ümarlaual keskendutakse teatrihariduse olevikule ja tulevikule. Milline on teatrite toimimiseks vajalike inimeste väljaõpe praegu, millised on kitsaskohad ning kuidas liikuda edasi ja… Read More »

Andra Teede näidendi „Estoplast“ arutelu 29. jaanuaril

By | 27. jaan. 2015

Neljapäeval, 29. jaanuaril kell 16–17.30 toimub Tartus, Vanemuise väikse maja ovaalsaalis Andra Teede näidendi „Estoplast“ arutelu. Vestlust juhib Ene Paaver. Enne arutelu on lavastus mängukavas veel 28. jaanuaril. Valgustab vana ja valgustab last – hästi valgustab Estoplast! Sellise lausega reklaamis oma toodangut 1959. aastal Eestis loodud ja seoses riigikorra vahetumisega hääbunud Estoplasti nimeline tehas. Siin… Read More »

Hea Teatri Auhinna laureaat on näitleja ja lavastaja Lauri Lagle

By | 15. jaan. 2015

Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühenduse Hea Teatri Auhinna 2014. aasta laureaat on näitleja ja lavastaja Lauri Lagle. Lauri Lagle on lõpetanud EMTA Lavakunstikooli 2006. aastal, töötanud Eesti Draamateatris ja osalenud näitlejana Von Krahli Teatri ja NO99 lavastustes, samuti mitmes filmis. Tema lavastajakäe all on lavale jõudnud Jim Ashilevi “Portselansuits” (2007), Lauri Lagle ja Maria Lee Liivaku… Read More »

Konverents “Esilekerkivad identiteedid nüüdisteatris” / Conference “Emergent Identities in Contemporary Theatre”

By | 24. juuli 2014

Tartu Ülikool, Ülikooli 16-212 Neljapäev, 4. september 9.00-10.40 Marina Grišakova (Tartu Ülikool) “Jutustaja metamorfoosid” Anneli Saro (Tartu Ülikool) “Identiteedi kollektiivne tähendusloome teatris” Madis Kolk (Tartu Ülikool) “Religioosne identiteet metamodernistlikus performatiivsuses” 10.40-11.00 kohvipaus 11.00-13.00 Liisa Ojakõiv (Tartu Ülikool) “Naine kutsumuse teel” Luule Epner (Tallinna Ülikool, Tartu Ülikool) “Eestlase aeg ja ruum: rahvuslikust identiteedist nüüdisteatris” Riina Oruaas… Read More »

Konverentsikutse: Esilekerkivad identiteedid nüüdisteatris

By | 10. mai 2014

ESILEKERKIVAD IDENTITEEDID NÜÜDISTEATRIS Tartu Ülikool, 4.-5. september 2014 21. sajandil on identiteedi küsimused uute rändelainete ning hiljutiste majanduslike ja poliitiliste kriiside tõttu taas aktuaalseks muutunud. Samal ajal on muutumas ka teater: küsimuse all on nii tegelase kui etendaja identiteet ning otsitakse uusi viise, kuidas kujutada meid ümbritsevat maailma. Maureen Whitebrook väidab oma raamatus “Identiteet, narratiiv… Read More »